• Hoppa till huvudnavigering
  • Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot

Nytt & Viktigt

För dig som vill hänga med!

 

  • Hem
  • Lagar & föreskrifter
  • Rättsfall
  • Bygg & teknik
  • Samhälle & utveckling
  • Film & intervjuer
  • Kurser
  • Prenumerera
  • Logga in
Hem · Byggteknik · ”Fantastisk, framtid och tidsbesparande” – Appen RUNE gör byggregler begripliga

”Fantastisk, framtid och tidsbesparande” – Appen RUNE gör byggregler begripliga

juni 1, 2025

”Man får en ny digital kompis som råkar vara expert”


När Boverkets nya byggregler träder i kraft den 1 juli 2025 förändras förutsättningarna för hur bygglagstiftningen tolkas och tillämpas. Många allmänna råd och hänvisningar till standarder försvinner, och tolkningsutrymmet krymper. I det tomrummet lanseras RUNE – en AI-baserad app som ska hjälpa användare att förstå vad reglerna egentligen innebär i praktiken. Bakom satsningen står Byggutbildarna, och en av initiativtagarna är Stefan Andersson.

Behovet av ett nytt verktyg

Idén till RUNE föddes ur en frustration över hur svårt det är att navigera i bygglagstiftningens snår. Det gäller inte bara för nybörjare, utan även för erfarna yrkespersoner.

– Om man inte jobbar med detta dagligen och konstant följer med i utvecklingen kan man snabbt komma efter i förståelsen och därmed göra fel, säger Stefan Andersson.

Tolkning av reglerna kräver inte bara kunskap om själva lagtexten, utan också förmågan att sätta den i sitt sammanhang, förarbeten, rättspraxis, principer och ändringar. Många i branschen, från entreprenörer till kontrollansvariga och projektörer, har sällan den juridiska kompetens som krävs.

– Resultatet blir att regler misstolkas, nyanser förloras och tillämpningen blir osäker. Rune är vårt försök att ändra på det. Vi ville erbjuda ett professionellt verktyg som gör det möjligt att förstå, tolka och tillämpa byggreglerna, oavsett tidigare erfarenhet.

Förändringar med stora konsekvenser

En viktig utgångspunkt för Rune har varit Boverkets nya byggregler. De ser annorlunda ut än de gamla, inte bara språkligt utan också i praktisk tillämpning.

– Ska vi vara ärliga, så underskattade även vi vad det skulle innebära att Boverket tog bort allmänna råd och standardhänvisningar, säger Andersson.

Det är enligt honom tydligt att även Boverket själva kanske inte riktigt förutsåg konsekvenserna. Många av de tidigare formuleringarna med ”bör” har ersatts med ”ska”, vilket på pappret inte ska ändra kravnivån, men i praktiken blir det en vässentlig skillnad.

– Många kommuner har byggt sin praxis på de gamla allmänna råden. När dessa försvinner, försvinner också möjligheten att motivera alternativa lösningar. Det kommer förändra tillämpningen radikalt.

Tolkning av reglerna kräver inte bara kunskap om själva lagtexten, utan också förmågan att sätta den i sitt sammanhang – förarbeten, rättspraxis, principer och ändringar.

Ett annat exempel på hur reglerna påverkar vardagen handlar om det som beskrivs som ”innovationsfrihet”.

– Det innebär också ett stort ansvar och ökat dokumentationskrav, något som många inom branschen kanske ännu inte förstått. Det kommer att bli tydligt först när myndigheter börjar kräva verifiering, säger Andersson.

Han menar att appen Rune just här kan fylla ett avgörande tomrum. Genom att sammanfatta innehållet i hundratals sidor regelverk, förarbeten och motivtexter, gör appen det möjligt att faktiskt förstå vad varje paragraf innebär.

Utvecklingen – en lärorik process

För att utveckla Rune anlitades AI-utvecklare Ali Azadali, men det var inte tekniken i sig som var den största utmaningen, utan kommunikationen.

– Vi visste exakt vad vi ville att appen skulle klara av, men vi är inte AI-experter. Att översätta det till tekniska krav och samtidigt förstå AI:s begränsningar och möjligheter var en utmaning i sig.

Särskilt svårt var det att samla rätt källmaterial. Informationen kunde inte hämtas slumpmässigt från internet, då mycket av det som finns ute i publika kanaler är föråldrat, missvisande eller direkt felaktigt. För Rune krävdes det tillförlitliga, relevanta och rena källor.

– Rune har tränats på Boverkets föreskrifter, förarbeten, konsekvensutredningar, myndighetskommentarer och riktiga tillämpningsexempel. Den gissar inte, utan bygger sina svar på det som faktiskt gäller.

Det fanns stunder av tvivel längs vägen.

– Flera tidiga versioner gjorde oss ödmjuka inför AI:s komplexitet. Men till slut, som genom magi, började appen ge exakt de svar vi behövde.

Varför har ingen gjort det här tidigare?
Fantastiskt!
Hur är det möjligt?

Resultatet är, enligt Andersson, svårbegripligt för den som inte själv arbetat med utvecklingen.

– Men en sak är klar: hade jag haft tillgång till Rune i mitt tidigare yrkesliv, hade många diskussioner med entreprenörer, myndigheter och kollegor kunnat lösas direkt. Det handlar inte bara om att läsa paragrafen , utan om att förstå Boverkets avsikt bakom kravet. Det vill säga förstå vad Boverket menar, hur de ser på tillämpningen och varför kravet finns.

Från neurala nätverk till konkret nytta

Hur Rune fungerar under huven är inget Andersson själv gör anspråk på att förstå.

– Jag har inte en susning om hur det fungerar, fast Ali försökt förklara det många gånger. Nånstans vid neurala nätverk och mänskliga hjärnor tappar han mig.

Men användningen är enkel. Man kan ställa frågor i vanlig text, eller tala in dem. Appen förstår vad du menar, analyserar frågeställningen och ger ett svar i fyra delar:

  1. Nuvarande regelverk (gamla BBR) – vad som gäller enligt dagens regler
  2. Kommande regler (Boverkets nya byggregler) 
  3. Skillnadsanalys – en genomgång av vad som faktiskt förändras mellan gamla och nya regler
  4. Praktiska konsekvenser – vad det innebär för projektering, kontroll eller bygglov

– Det kanske mest unika är ändå att Rune visar exakt vilken källa som ligger bakom varje svar. Aktuell paragraf, förarbete, relevanta textutdrag. Du får inte bara en AI-synpunkt, du får spårbarhet till regelverket.

En annan typ av sökfunktion

Skillnaden mot en traditionell sökning i exempelvis en PDF är tydlig. AI är som en person som du har en konversation med, den analyserar vad du frågor och ger svar därefter. Den är inte begränsat till texten, den tolkar snarare innebörden av texter och lämnar svar. Det kan du inte få en sökfunktion i en PDF att göra.

– Rune kan tolka frågan ”måste man ha belysning i trappan?” som att det gäller trapphus, och leverera ett svar med rätt paragraf, jämförelse mellan gamla och nya regler och vad det innebär praktiskt.

Och det är just denna tillämpbarhet som gör att Rune redan fått stark respons från användare.

– Vi har fått höra ”Varför har ingen gjort det här tidigare? Fantastiskt! Hur är det möjligt?”

Framtidsplaner: Röst, möten och PBL

Appen är redan röststyrd, men nästa steg kan bli att den även kan prata tillbaka.

– Vi har pratat om att ge Rune en röst så man kan ha en riktig konversation. Tänk att ha med Rune på ett möte och säga: ”Om vi säger något som är fel, kan du kommentera?” Det vore faktiskt banbrytande.

Även en breddning av appens tillämpning diskuteras.

– Allt beror på marknaden. Men det vore naturligt att också implementera plan- och bygglagen på samma sätt.

En förändring i grunden

Det som driver Byggutbildarna är framför allt insikten om vilken förändring Rune kan innebära.

– Det kommer att förändra vardagen för så många. Dessutom kan det leda till större samsyn i tolkningen av reglerna. Facit är ju bara några sekunder bort.

Och hur skulle han själv beskriva Rune med tre ord?

– Fantastisk, framtid och tidsbesparande verktyg.


Här kan du läsa mer om Appen RUNE:

RUNE – Din smarta assistent som kan allt om Boverkets nya byggregler

Ladda ner appen på runeappen.se eller läs mer här: RUNE – Din AI-assistent som kan allt om Boverkets nya byggregler


Läs även:

  • Utbildning är nyckeln för att navigera de nya byggreglerna – N&V 6-24
  • Nya byggregler kan gynna den organiserade brottsligheten – N&V 2-24
  • En modernare PBL – Lagrådet föreslår tydligare och mer överskådliga regler – N&V 1-25

 

Arkiverad under: Byggteknik, Film & Intervjuer, Fria artiklar, Nyheter Taggad som: AI, Appen Rune, Boverket, Boverkets nya byggregler, Byggutbildarna, Möjligheternas byggregler

Nytt & Viktigt ges ut i samarbete med

Primärt sidofält

Sök på Nytt & Viktigt

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ombyggnad blir större byggnadsändring i nya regler med färre krav

Reglerna för ombyggnader och större ändringar av byggnader görs om i grunden. I propositionen Förenklade regler vid … Läs mer » om Ombyggnad blir större byggnadsändring i nya regler med färre krav

Bullerkrav släpper greppet om planlösningar i bostäder

Boverket vill se nya åtgärder mot byggfel och arbetslivskriminalitet

Bygglovsavgifter under lupp efter stora skillnader mellan kommuner

Trots markhöjning blev åtta procent för stor avvikelse

Grannar hade rätt att överklaga trots naturmark mellan fastigheter

Projekteringen kan fånga byggolyckor innan de når arbetsplatsen

Nya BBV-regler höjer tillåten lutning och ändrar kraven vid golvbrunn

Inåtgående dörrar kan fungera vid utrymning men kräver rätt förutsättningar

Aktuella kurser

Aktuella kurser från Byggutbildarna

Footer

Prenumerera på Nytt & Viktigt


På papper, på webben eller både – ett enkelt sätt att hänga med i byggbranschens utveckling.
Läs mer om hur det fungerar »

Nytt & Viktigts nyhetsbrev

Om du vill få våra nyhetsbrev i din e-postlåda, klicka på knappen och fyll i namn och e-postadress.

Nytt & Viktigt ges ut av

Byggutbildarna Rune Johansson AB

www.byggutbildarna.com
Kontaktsida »
Prenumeration · 08-33 03 13

© 2026 Byggutbildarna · GDPR · Xponent + Genesis Framework + WordPress · Logga in

Cookies på Nytt & Viktigt
Vi använder cookies på Nytt & Viktigt. De används bl.a. för att se om du är inloggad eller ej, inloggning krävs för att läsa de flesta artiklar på vår webbplats. Läs mer om vilka cookies vi använder och vår integritetspolicy.

OBS: Om du klickar på Neka kommer vi bara att spara funktionella cookies.
Funktionella cookies Alltid aktiv
De funktionella kakorna (cookies) är till för att avgöra om du loggat in eller ej. Inloggad kan du läsa våra artiklar, dock är vissa artiklar upplåsta så att du kan läsa dem utan inloggning.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Cookies för statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Inställningar
  • {title}
  • {title}
  • {title}